ZO ČSCH Plumlov



Dne 18. června 1950 založilo 15 nadšených chovatelů drobných hospodářských zvířat, základní organizaci Českého svazu chovatelů drobného zvířectva. Někteří již byli dříve organizováni v různých chovatelských spolcích okresu Prostějov. Na konci roku už měla ZO 25 členů a vstupovali do ní další chovatelé. Nejvíce chovatelů bylo v roce 1964 a to celkem 97 členů. 

V prvních letech své existence prošla základní organizace rychlým vývojem. První léta plnili členové hlavně budovatelské úkoly při dodávkách vajec, králičího a holubího masa. Byly pořádány také rozsáhlé místní a okresní výstavy, kde členové předváděli své chovy. Od roku 1974 se členové ZO věnovali i výstavbě chovatelského areálu. Ze zakoupeného malého selského domku (č. 179), na Tyršově náměstí, bylo vybudováno chovatelské středisko na dobré úrovni. Byla na něm opravena střecha, venkovní i vnitřní omítky, elektroinstalace a v 90tých letech 20. století bylo zavedeno plynové topení. Na zahradě jsou vybudovány výstavní klece pro zvířata. Pro návštěvníky se používá přístřešek ve kterém jsou také umístěny klece exotického ptactva. 

Členové ZO pracovali a pracují v okresním výboru a zastávali zde i různé funkce (předseda OV, místopředseda OV, jednatel OV, člen komise OV, atd.). Dříve někteří zastávali i funkce v ústředním výboru ČSCH a byli členy různých svazových komisí. Základní organizace se po roce 1990 stala právně samostatnou. Musela, ale vyřešit majetkové vztahy na pozemky v chovatelském areálu, které se podařilo získat do vlastnictví ZO ČSCH Plumlov, až po velmi složitých jednáních jednatele ZO a pozdějšího předsedy ZO, během let 2005 - 2011. 

Za celou dobu trvání spolku v něm bylo organizováno přes 300 členů a v 60tých letech 20. století i několik chovatelských kroužků. Začátkem 21. století v roce 2001 měla ZO 22 členů. V roce 2010 měla ZO 21členů z toho 3 mladé chovatelky a v roce 2013 měla ZO 23členů. Hlavní a základní úkol základní organizace, je zachování co největšího počtu rozmanitých druhů drobného zvířectva a jeho genofondu i pro příští generace.

Žádné komentáře: